HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çözüm KKTC'nin tanınmasıdır

19.07.2001 00:00:00
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki kilidin, Rumların sahte unvan arkasına saklanarak Kıbrıs'a sahip çıkma ve Türkleri azınlık yapma siyasetinden kaynaklandığını, Rumların Avrupa Birliği'ni de bu amaçla kullandıklarını söyledi.

Denktaş, Rumların KKTC'nin varlığını ve kalıcı olduğunu kabul etmeleri halinde, Kıbrıs sorununun çok kolay çözüleceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Denktaş, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde dün sabah Girne Limanı'na gelen Güney Görev Grup Komutanı Tümamiral Lütfi Sancar yönetimindeki gemi komutanlarını kabul etti.

Denktaş, kabulde yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk denizinde Türk donanmasının bulunmasının, "kendileri için büyük mutluluk, büyük bir gurur ve güven kaynağı" olduğunu ifade ederek, Barış Harekatı'nda Deniz Kuvvetleri'nin yaptığının hiçbir zaman unutulmayacağını, o günden bugüne barış ve huzur içinde yaşadıklarını kaydetti.

1974'e kadar Kıbrıs'a barış gelmediğini, adanın "baykuş yuvasına" döndüğünü ve gece gündüz, yarınlarının ne olacağını bilmeden yaşadıklarını anlatan Denktaş, Barış Harekatı'ndan sonra insanca yaşama durumuna geldiklerini ve Rumların Türkleri azınlık durumuna düşürme siyasetleri karşısında kendi devletlerini kurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Denktaş, şimdi devletin korunmasının, yüceltilmesininin ve insanların daha rahat yaşatılmasının esas sorun haline geldiğine işaret ederek, büyük bir ekonomik krizden geçildiğini, bunun geçici olduğuna inandıklarını, dolayısıyla devletten ödün vermeyeceklerini veher zaman barış kapısını açık bıraktıklarını belirtti.

Rauf Denktaş, "20 Temmuz olmasaydı, Türkiye gelmeseydi" sorularının cevabını, Rumların Muratağa, Sandallar, Atlılar ve Taşkentkatliamlarıyla verdiğini ifade ederek, Yunanistan'ın Kıbrıs'ta istediğini yapmak için Müslüman bir toplumu kökten yok etme planlarınıbir kitapta topladıklarını, o günkü Rum-Yunan siyasetinin bugün de değişmediğini vurguladı. Denktaş, 20 Temmuz'u "yeni doğuş günü" olarak kutladıklarını söyledi.

Rumlar'ın yeni hücumbotu

Cumhurbaşkanı Denktaş, bir gazetecinin, Rum yönetiminin yeni aldığı bir hücumbota "Girne" adını verdiğini anımsatarak, görüşlerini sorması üzerine, "Hiç itirazım yok. Girne bizde, hücümbotda varsın onlarda olsun" dedi.

Rumların, Girne ve Gazimağusa'dan milletvekili seçtiklerini, ancak Girne ve Gazimağusa milletvekillerinin KKTC Meclisi'nde olduğunu belirten Denktaş, "Onlar bunu yapacaklardır. Onların milli davası budur. Bunu biz yadırgamayalım, fazla da alınmayalım. Biz, bu emellerini gösteren bu olayları iyi değerlendirelim ve ona göre sağlamduralım" diye konuştu.

Denktaş, Rum basınında BM Genel Sekreterliği'nin Kıbrıs konusunda yeni çalışma başlattığı ve Rum yönetimin de yeni bir strateji belirlemeye çalıştığı yönünde haberler çıktığının anımsatılması üzerine, BM Genel Sekreterliği'nin Kıbrıs konusudaki çalışmalarını hiçbir zaman durdurmadığını belirterek, kendilerinin de aldıkları yeni haberlere göre yeni değerlendirmeler yaptıklarını, dünyanın dört bir yanından her gün Kıbrıs konusunda haberler aldıklarını ve bunu günü gününe değerlendirdiklerini söyledi.

Çözüm çok kolay

Kıbrıs sorununun çözümünün çok kolay olduğunu dile getiren Denktaş, "Kıbrıs Rum idaresi, bütün Kıbrıs'ın hükümeti olmadığı gerçeğini kabul ederse, eski ortağını ortaklıktan atmak suretiyle KKTC'nin kurulmasına neden olduğunu ve bu cumhuriyetin kalıcı olduğunu kabul ederse, Kıbrıs meselesi çok erken bir zamanda halledilir. İyi komşuluk başlar. İyi komşuluktan sonra da birçok problem de kendiliğinden çözülmüş olur" diye konuştu.

Türk gemileri KKTC'de

Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 2 firkateyn ile bir denizaltı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde dün sabah Girne Limanı'na geldi.

Güney Görev Grup Komutanı Tümamiral Lütfi Sancar yönetimindeki gemileri, KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergun Olgun, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ali Galip Mendi ile diğer yetkililer karşıladı.

Tümamiral Sancar tarafından Gelibolu firkateyninde ağırlanan Dışişleri ve Savunma Bakanı Ertuğruloğlu, burada yaptığı açıklamada, 20 Temmuz'un Kıbrıs Türkü için, hayata yeniden doğuş olduğunu belirterek, "Bizleri şereflendirdiğiniz için size teşekkür ediyorum"dedi.

20 Temmuz öncesini ve sonrasını yaşayan Kıbrıs Türk halkının, nerelerden nerelere gelindiğinin bilinci içerisinde Anavatanı'na yürekten bağlı olduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, "Kıbrıs Türkü, bugüne kadar Anavatanı ile adım adım yürüyerek başarıya ulaştırdığı budavasını, bundan sonraki safhalarında da adım adım, Anavatan ile birlikte daha büyük başarılara götürme kararlılığı içerisindedir. Bu coşkulu günlerimizde coşkumuza ortak olduğunuz için bir kez daha teşekkür ederim" diye konuştu.

Güney Görev Grup Komutanı Tümamiral Lütfi Sancar ise 20 Temmuz sevincini paylaşma fırsatı buldukları için çok memnun ve mutlu olduklarını dile getirerek, "Biz, Deniz Kuvvetleri unsurları olarak Ege'de ve Doğu Akdeniz'de barışın korunması için elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. Hiç yorulmadan, 24 saat bu gaye uğrunda düşünüyor, eğitimler yapıyor ve görevimizi daha iyi nasıl yapabiliriz diye gayret içinde bulunuyoruz" dedi.

Tümamiral Lütfi Sancar ve diğer gemi personeli, daha sonra Girne Atatürk anıtına çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.