HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 MAYIS 2021, ÇARŞAMBA

Diyanet'ten uyarı geldi

09.10.2005 00:00:00
Oruç ibadetiyle ilgili bilgilerin saptırılarak, medyada magazin konusu haline getirilmesi nedeniyle diyanet yazılı bir açıklama yaptı.

Oruç ibadetiyle ilgili bilgilerin saptırılarak, medyada magazin konusu haline getirilmesinin Ramazan ayının manevi atmosferini gölgelediği bildirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, başkanlığın, din konusunda bütün imkanlarını kullanarak basılı, sesli,görüntülü yayınlarıyla vaaz ve irşad faaliyetleriyle dini sorulara ilişkin vatandaşları bilgilendirdiği kaydedildi.

Son günlerde medyada oruç ibadetine ilişkin bilgilerin yanlış yansıtıldığının ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi: "Yazılı ve görsel medyada oruç ibadetiyle ilgili her ilmihal kitabında bulunabilecek tali ve ayrıntı bilgilerin saptırılarak magazin konusu haline getirilmesi ve bunun geçmiş yıllarda olduğu gibikitleler önünde pervasızca tartışılması, Ramazan'ın oluşturduğu huzur iklimini zedelemekte ve manevi atmosferini gölgelemektedir. Bazı bilimadamlarının, bu atmosferi pekiştirici ve bilgilendirici faydalı konular yerine, bu gibi tartışmalara çanak tutması da dindar halkımızıderinden üzmektedir. Halkımız, Ramazan ayının manevi ikliminin zedelenmemesi ve huzur ortamının devamı açısından medya kuruluşlarından bu tür anlamsız ve faydasız tartışmalara yer vermemesini, bilimadamı ve yazarların bu konularda daha duyarlı davranmasını istemektedir."

Sultanahmet'te kitap fuarı  Türkiye Diyanet Vakfı'nca düzenlenen''24. Kitap ve Kültür Fuarı", Sultanahmet Camii Avlusu'nda törenle açıldı. İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, törende yaptığı konuşmada, "Türk toplumunda kitap okuma özrü bulunduğunu" kaydederek, bunun yenilmesi gerektiğini bildirdi. Çağrıcı, bilgi ve kültürü geleceğe taşıyan en önemli araçların başında kitap geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türk milleti, uygarlık dünyasına kitap ile geçmiştir. Yeryüzünde uygarlık dünyasına toplumlar kitapla geçmiştir. Hangi toplum medeniyete geçmişse, o toplumu medeniyete taşıyan şey kitap olmuştur. Özellikle Türk milleti İslamiyet'i kabul ettikten sonra medeniyet yolunda insanlık tarihinde eşi benzeri görülememiş bir hızla yücelmiş,gelişmiştir. Müslüman Türk milleti, dünyanın en zengin kütüphanelerinin örneklerini gerçekleştirmiştir. Bugün tarihi eserler bakımından İstanbul Kütüphanesi, dünyanın en köklü kütüphanelerindendir. Ama ne yazık ki, son 80-100 yıldır kitap okuma alışkanlığını kaybetmişiz. Ümit ediyoruz ki, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinde açılan kitap fuarları, toplumda okuma yazmanın gelişmesine katkıda bulunacaktır. Dünyada kitabı az okuyan ama gelişmiş bir millet yoktur. Lütfen herkes başını elinin arasına alsın düşünsün. İnsanlar 'bir iş bulamıyorum, canım sıkılıyor' diyor ama kitap okumak aklına gelmiyor. Böyle bir toplum olamaz. Bu ayıbı bir an önce temizlememiz lazım."  175 yayınevi katılıyorSultanahmet Camii avlusundaki fuara, 175 yayınevi katılıyor. Fuar kapsamında, bu yıl ilk kez çocuk yayınları için ayrı bir bölüm oluşturuldu. Kitapseverler, çocuklarla ilgili bütün yayınları bu bölümde bulabiliyor.Her gün 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek fuar, 22 Ekim 2005 tarihinde sona erecek. Bu arada fuardan kitap alanlara, yüzde 20 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim yapılacağı bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.