HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Emek Platformu başkanları Kızılay'da bildiri dağıttı

16.11.2001 00:00:00
Emek Platformu'nu oluşturan işçi ve memur sendikalarıyla sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri,Kızılay'da, çalışanların sorunlarına ilişkin bildiri dağıttılar.

Türk-İş Genel Merkezi'nde toplanan başkan ve yöneticiler, yol boyunca bildiri dağıtarak, Atatürk Bulvarı üzerinden, basın açıklamasının yapılacağı Güvenpark'a geldiler.

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Resul Akay, TMMOB Başkanı Kaya Özgüvenç başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Kızılay meydanında "Ülkemize, geleceğimize, çocuklarımızın geleceğinesahip çıkıyoruz" başlıklı bildiriyi Ankaralılara dağıttılar.

Daha sonra Güvenpark'a gelen başkan ve yöneticiler, burada sivil toplum kuruluşlarının üyeleriyle buluştular. İşçi ve memurlar burada bir süre ekonomik sorunlarını dile getiren sloganlar attılar.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Tufan Kağan tarafından okunan bildiride, Türkiye'nin tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadığı belirtilerek, sorunların çözüm yeri olan TBMM ve siyasi partilerin sorunlara karşı duyarsız kaldığı savunuldu.

Bildiride, kamu çalışanlarının yüzde 10 oranındaki zam önerisini reddettiği belirtilerek, çalışanların kıdem tazminatı ve ikramiye gibi, kazanılmış haklarına dokunulmaması istendi. Kamu çalışanlarının ve işçilerin istek dışı emekliliğinin gündemden kaldırılması talep edilen bildiride, özelleştirmenin durdurulması ve İş Güvencesi Yasası'nın bir an önce çıkarılması gerektiği kaydedildi.

Kamu kesiminde işçi çıkarmaların durdurulması ve 1 Aralık 2000 tarihindeki iş bırakma eylemine katılan memurlar hakkındaki soruşturmaların ve cezaların durdurulmasının da istendiği bildiride, taleplerin yerine getirilmemesinin genel greve davetiye çıkarılması veEmek Platformu'nun ülkenin her köşesini miting alanına çevirmesi sonucunu doğuracağı kaydedildi. Açıklamanın ardından kalabalık olaysız şekilde dağılırken, başkan ve yöneticiler, Kızılay Meydanı'nda bir süre daha bildiri dağıttılar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.