HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Kan Damarları

11.07.2001 00:00:00
Allah, göklerin, yerin ve bu ikisi arasında bulunan her şeyin yaratıcısıdır. Yarattığı canlı ve cansız her şeyi bir hikmetle ve yaratılış delilleri apaçık görülecek şekilde var etmiştir. İnsana en yakın yaratılış delili de insanın kendi bedenidir. İnsan yaratılmışların en üstünü ve tek akıl sahibi olandır.

Bedenimizde her an hiçbir denetimimiz olmadan yüzlerce mucize gerçekleşir. Pek çok insanın haberdar olmadığı bu mucizelerden bir tanesi de bütün vücudumuzu saran damar sistemidir.

İnsan bedeninin her noktasında irili ufaklı milyarlarca damar dolaşır. Damarların hepsini düz bir satıh üzerine yaydığımızı düşünürsek toplam uzunluk -tek bir insan için- yaklaşık 100 bin kilometre (100.000.000 metre) olurdu. Damar sistemi öyle mükemmeldir ki, bedenin ihtiyaç duyulan her noktasına gerekli bağlantılar yapılmıştır. Damarlar hiçbir noktada düğümlenmez, gereksiz yerlere açılmaz, kör noktalara sahip değildir, vücudu baştan aşağı dolaşır ve tekrar aynı noktaya geri dönerler.

İnsan bedeninde yaklaşık 100 bin km uzunluğunda damar döşeli iken, orta büyüklükte bir binada ancak birkaç kilometre uzunluğunda boru döşelidir. Özel alaşımlardan yapılan bu borular birkaç yıl içinde çeşitli problemler doğurur. Bağlantı yerleri yıpranır, kimi borular zaman içinde çürür, kimi duvarlarda borular yüzünden rutubet görülür. Bütün bu problemler bina sabit bir yapı olduğu ve tesisat yerinden hiç oynamadığı halde meydana gelir. Halbuki insan her an hareketlidir ve sağlıklı bir insan bedeninde bulunan damar sistemi görevini ömür boyu yerine getirir. Ne bir bakıma ihtiyaç duyar ne de bir parça değişimine. Damarlar o kadar mükemmel bir yaratılışa sahiptirler ki -eğer insan kendi sağlığını bozacak hareketler yapmazsa- herhangi bir problem çıkarmazlar.

Hiç damar bulunmayan bir insan bedeni olduğunu varsayalım. Ve bir mühendisten bu bedenin içine döşenecek damarlar ile ilgili bir plan yapmasını isteyelim. Bu planda karaciğerin derinliklerinden, kemik dokularının içine, göz kapaklarından böbreklere kadar her hücreye gerekli bağlantılar sağlanmalıdır. Ayrıca her organın işlevine göre damar kalınlıkları ve özellikleri de belirlenmelidir. Bir insanın böyle bir planı tek başına yapamayacağı çok açıktır. Ancak dünya üzerindeki tüm insanlar toplansa da sonuç değişmeyecektir. Bunların tümünün ne ömrü ne de aklı, sonsuz kombinasyona sahip kan dolaşım ağının planını tasarlamaya yetmez. Milyarlarca insanın biraraya gelerek tasarlayamayacağı kadar mükemmel bir planın, kör tesadüflerle ortaya çıktığını iddia etmek ise elbette ki mümkün değildir. Tek bir aşamasında dahi tesadüfe asla yer vermeyen bu sistem, insanın Allah tarafından yaratıldığını çok açık bir biçimde gözler önüne sermektedir.

Vücudun her yerine yayılmış olan damar sistemi de her şeyde olduğu gibi Yüce Allah'ın yaratış sanatıdır ve sanatçısını anlatır. Allah, insanın neler yaptığını bilir, ayette belirtildiği gibi insana şahdamarından daha yakındır.

"Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız."

(Kaf Suresi, 16)

İnsan vücudu en uzak noktasına kadar yaklaşık 100.000 km. uzunluğundaki damarlarla donatılmıştır. Bu uzunluk Dünya'nın çevresinin 2.5 katıdır. Bu kadar büyük bir uzunluktaki damarlar ortalama 1.70 m boyundaki insan vücuduna sığdırılmıştır.

Yaratılış Hakikatleri

Harun YAHYA


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.