HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Kur rejiminden taviz yok

25.10.2003 00:00:00
Ali Babacan, kambiyo rejimiyle ilgili bir bardak suda fırtına kopartıldığını belirterek, "Hazırlanan alt seviye teknisyenlerin hazırladığı bir taslak, yine diğer kuruluşlardaki teknisyenlerin görüşüne sunuluyor ve buradaki bazı cümleler bazı kelimeler alınıp (Vay şöyle yapılacak, böyle yapılacak) diye hareket ediliyor'' dedi.

Babacan, konunun Hazine Müsteşarlığı'nın üst düzeyinde bile henüz konuşulmadığını, tartışılmadığını, basına yansıyanları üzülerek okuduklarını ifade ederek, bir panik havasının oluşturulduğunu dile getirdi.

Kambiyo ile ilgili atacakları her adımın, mutlaka ve mutlaka daha rahat ve daha liberal bir sisteme doğru olacağını vurgulayan Babacan, şunları kaydetti:

"Biz Türkiye'de hiçbir zaman kısıtlayıcı, yasaklayıcı bir anlayışı desteklemeyiz, destekleyemeyiz. Bu bizim ekonomik felsefemize de aykırı. Yeni düzenlemelerde AB'ye uyum süreci de dikkate alınacaktır. Nihai hedefimiz kurumsal altyapı olarak, sistem olarak AB'ye tam üye bir Türkiye hazırlamak. Ona da çok önem veriyoruz.

Bu olay aslında şunu da gösterdi ki maalesef Türkiye bürokrasisinin derinliklerinde hala öyle kısıtlayıcı, yasaklayıcı bir refleks var. Fakat biz bunu yıkacağız, kıracağız.'' Aldıkları hiçbir kararda ve yaptıkları hiçbir şeyde sadece resmi istatistiklere bakmadıklarını belirten Babacan, Türkiye'nin gerçeklerini iyi bildiklerini, yakından tanıdıklarını ve bir bütün olarak ele aldıklarını anlattı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.