HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Senato'dan Bush'a isyan

18.10.2003 00:00:00
ABD Kongresi'nin üst kanadı Senato, Başkan George W. Bush'un Irak'ın yeniden yapılandırılması için istediği 20 milyar dolarlık bağışın yarısını krediye çevirdi.

Bush'un Cumhuriyetçi Parti'sine mensup senatörlerin çoğunlukta olduğu Senato, bazı Cumhuriyetçi senatörlerin Bush'un politikasına karşı çıkarak Demokrat Parti'lilerle aynı yönde oy kullanması sonucu, bu kararı 47'ye karşı 51 oyla aldı.

Senato, Bush'un paketinde yer alan ve askeri harcamalar için 66 milyar dolar ve Afganistan için de 1 milyar dolar tutarındaki talebi ise değişiklik yapmadan onayladı.

Kongre'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde Bush'un talep ettiği toplam 87 milyar dolarlık ek bütçe paketi konusunda yapılan oylama ise yönetimin istediği şekilde, herhangi bir değişikliğe uğramadan geçti. Yine Cumhuriyetçi Parti'nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'ndeki bu karar, 200'e karşı 226 oyla alındı.

Senato ve Temsilciler Meclisi'nden geçen metinlerin birbirinden farklı olması dolayısıyla, durum iki taraftan gelecek temsilcilerin oluşturacağı uzlaştırma komitesinde tek metne indirilecek.

Gözlemciler, uzlaştırma komitesinde, her ne kadar sonucun, yönetimin istediği şekle yeniden döndürülebileceğini belirtse de, Senato'da yapılan oylamanın Bush için darbe niteliği taşıdığı yorumunuyapıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.