HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Türkiye'nin rolü değişebilir

24.09.2001 00:00:00
Ortadoğu uzmanı dünyaca ünlü tarihçi ve bilim adamı Bernard Lewis, Müslüman dünyasındaki yeni gelişmeler ışığında, Türkiye ve İran'ın kilit rolünün değişebileceğini ileri sürdü. ABD'deki Princeton Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapan Lewis, Le Figaro gazetesine yazdığı bir makalede, ABD'ye yönelik terörist saldırılar sonrası ve bölgedeki son jeopolitik durumu değerlendirerek, Türkiye ve İran'ın bölgedeki rolünü ayrıntılı bir biçimde sorguladı. Lewis, şu ana kadar Türkiye ve İran'ın İslam dünyasındaki sorunların teşhisi ve çözümü konusunda farklı modelleri bulunduğunu belirterek, yeni gelişmelerle birlikte iki ülkenin de bu özelliklerini kaybedebileceğini bildirdi.

Arapların sahip olduğu petrol ve doğalgazın bir gün biteceğini ve şu anda zengin Arap ülkelerinin ileride fakir duruma düşebileceğini hatırlatan Lewis, Rusya'nın da ilerde tekrar toparlanacağını bildirdi.

Ortadoğu uzmanı Lewis, Çin'in de Orta Asya'da etkisini artıracağını belirtti ve yeni güçlerle birlikte "oyun dengelerinin yeniden belireceğini" belirtti. Lewis, yeni düzen içinde İran ve Türkiye'nin bölgede baş aktör mü olacağı yoksa figüran mı olacağı konusunun beirsiz olduğu yorumunu yaptı.

Petrol ve doğalgaz olmadan Türkiye'nin kalkınma çabasına girdiğini hatırlatan Lewis, bu durumun belki de Türkiye'nin avantajı olduğunu belirtti ve sadece petrol zengini olan Müslüman ülkelerin ilerde çok kötü duruma düşebileceğine dikkati çekti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.