HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Yaza sağlıklı adım atın!

06.06.2001 00:00:00
Zatürreeye dikkat!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan, zatürree vakalarında artış görüldüğünü bildirdi.

Prof.Dr.Uçan, son yıllarda, bilinçsiz antibiyotik kullanımının zatürreye yakalanma riskini artırdığını kaydetti. Antibiyotiklerin, bakterilerin direncini artırarak hastalığın tedavisini geciktirdiğini ifade eden Uçan, "Türkiye'de hastaneye yatırılan zatürree hastalarının yüzde 15'i hayatını kaybediyor. Yoğun bakımda yatan hastalarda bu oran yüzde 30 ila 60 düzeyine çıkıyor" dedi.

Zatürree sıklığının, 60 yaşın üstündeki kişilerde daha yüksek olduğuna dikkati çeken Prof.Dr. Uçan, alkol ve sigara kullanımının da hastalığın gelişmesine neden olduğunu kaydetti.

Zatürree tedavisinde, antibiyotiklerin gereksiz ve aşırı miktarda kullanılmasının bakterilerin direncini artırdığı için yanlış olduğunu savunan Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçar, özellikle ayakta tedavisi yapılabilecek zatürree hastalarının penisilin kullanması gerektiğini dile getirdi.

Zatürree hastalığının tedavisinde mutlaka penisilin

Sağlıkta yaz kursları

Varis hastalığında son tekniklerin tartışılacağı, "Kronik Venöz Yetmezliğe Yaklaşım Kursu" başladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve Ulusal Vasküler Cerrahi Derneği işbirliğiyle başlayan ve iki gün sürecek, "Kronik Venöz Yetmezliğe Yaklaşım" kursunda, toplardamar hastalıkları ve bu hastalıklar arasında yer alan varis konusunda doktorlara bilgiler verilecek, son teknikler tartışılacak.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndanDoç.Dr. Uğur Bengisun, kronik venöz yetmezliğin, toplum sağlığı ve sağlık bütçelerine getirdiği yükler açısından önde gelen hastalıklardan olduğunu bildirdi.

Yaz aylarının başlamasıyla beraber sağlık alanında yetkililer ve kuruluşlar sağlık problemlerinin masaya yatırılarak değişik branşlarda eğitimler verildiği ve muhtelif uygulamalarla sezonluk seminerlere geçileceğini ifade ettilerKentlerde pamukçuk uyarısı

Yetkililer kentsel ağaçlandırmalarda, pamukçuk oluşturmayan erkek kavak klonlarının bilinerek kullanılması halinde, hiçbir sorun yaşanmayacağını bildirdi.

Bakanlık, kentsel ağaçlandırmalarda kullanılan dişi kavak ağaçlarının sebep olduğu pamukçukların istilalarının insan sağlığını etkilemesi ve çevre kirliliği doğurması nedeniyle bazı illerde kavak ağaçlarının kesilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bu iddiaların Türkiye'de ve dünyada çok önemli bir tür olan kavak ağacına karşı halk ve üreticiler üzerinde olumsuz etki yaratabileceğine işaret edildi. Çok önemli bir ticari ağaç olan kavağın park ve bahçelerde de süs ağacı olarak kullanıldığı vurgulanan açıklamada, park ve bahçeler ile yerleşim yerlerinde peyzaj amaçlı dikilen kavak ağacının bazı özelliklerinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekildi. Kavak ağacının bir cinsli iki evcikli olduğu ifade edilen duğuna dikkat çekildi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.