HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD'nin kanıtları Ecevit'in yanıtları

04.10.2001 00:00:00
Amerika, New York ve Washington'daki saldırıların "dış bağlantılı" olduğuna dair kanıtları NATO ülkelerine sundu.

ABD, saldırılara katılan 11 teröristin Usame bin Ladin'in yönettiği El Kayda örgütü ile bağlantılı olduğunu bazı telefon görüşmelerinin kayıtları ve teröristlerin banka hesaplarını içeren belgelerle ortaya koymuşmuş.

ABD'nin NATO üyesi ülke temsilcilerine bu kanıtlarla ilgili verdiği brifing esnasında bazı NATO ülkelerinin ikna olmadığına dair fikir beyan ettiklerini ancak, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerin 5. Maddenin işletilmesi için yeterli kanıt olduğunu söylemeleri üzerine NATO Genel Sekreterinin "kanıtlar geldi, bizim için yeterlidir" şeklinde alelacele açıklama yaptığı gelen bilgiler arasında.

Amerika'nın ise "herşeyi tam olarak açıklayamıyoruz, bazı hassasiyetler ortaya çıkabilir" açıklaması yaparak bazı NATO ülkelerinin de bulunduğu Avrupalı ülkeleri "suçlayıcı" tavır aldıkları ve bu sayede üyeleri sindirdikleri yönünde işaretler geliyor.

11 eylül Bin Ladin bağlantısının zoraki delilleri şunlar:

"Teröristlerin bin Ladin'in örgütü ile yaptığı telefon konuşmaları.

19 teröriste Ladin'in yönettiği hesaplardan çekilen havaleler iki teröristin bilet paralarını El-Kayda'nın ödediğini gösteren belge.

Pilot okulu paralarını El-Kayda'nın ödediğini gösteren havaleler."

Eminim ABD bu delilleri açıklarken Fransa gibi Almanya gibi NATO üyesi ülkeler Amerikan usulü esprilerin arkasından atılan kocaman kahkahalardan bir kaç adet savurmuşlardır.

Ve sormuşlardır kendi kendilerine (tabi korkudan ABD'ye soramayacaklarını takdir etmeliyiz) "yahu bin Ladin'in örgütünün adının El-Kayda olduğunu bilirdik de her eylemi kayıt kuyut aldığını bilemezdik.

Yoksa bin Ladin vergi iadesi almak için her ödemeye makbuz mu kestiriyordu acaba?

Hem sonra bin Ladin ve örgütünün cep telefonu gibi hiç bir elektronik cihaz kullanmamaya özen gösterdiğini CIA-CNN ikilisinden tüm dünya duymamış mıydı?

Hesaplarına bin Ladin tarafından havaleler çıkartıldığını iddia ettikleri 19 teröristten birinin iki yıl önce öldüğünü, ikisinin yaşadığını, 8'inin eylemle ilgisinin olmadığını yine tüm dünyaya CIA-CNN duyurmamış mıydı?

Şu bin Ladin'in ABD'yi hedef alan dünyanın en tehlikeli teröristi olduğunu BM kararı ile tescil ettiren ABD'nin CIA Başkanı bundan 6 ay önce "onu gölge gibi izliyoruz" dememiş miydi?

Gölge gibi izledikleri bir örgüt vızır vızır telefonda eylemin detaylarını konuşurken, hesapları evrak üzerinden yürütürken neden CIA eyleme kadar bu "kanıtları" değerlendirmedi, suçüstü yapmadı da ikiz kulelerin ve Pentagon'un havaya uçurulmasını bekledi?

Yoksa el Kayda CIA'yı da kendi güdümüne alacak kadar tehlikeli büyük bir örgüt mü?

Bu soruları soran ülkeleri "herşeyi tam olarak açıklarsak sizin de bağlantılarınız çıkar, tıpkı bizim gibi" tehdidi ile ABD'nin susturması normal.

Onların da zoraki ikna olması doğal da peki Türkiye'yi nasıl ikna eder ABD bu komik delillerle diye söylenirken Ecevit'in dünya siyaset tarihine geçecek yanıtı geldi:

"ABD'nin inandırıcı bulması, bizim için de inandırıcıdır".

ABD çökerken "büyük Amerika devletleri, büyük Amerika devletleri" diye sayıklayan Başbakan'dan başka hangi cevap beklenir ki?

Ama ABD'nin bu kanıtlarının askerimizi ikna etmesi mümkün değil.

Hem sonra NATO'nun 5. Maddesinin uygulanabilmesi için terörün "dış bağlantı"sının tespiti de yeterli değil.

Dışardan, üçüncü bir ülkenin terör değil savaş niteliğinde bir saldırısının olması gerekir.

Aksi taktirde PKK terörünün dış bağlantıları apaçık ortadayken bizim yardım talebimize neden "hayır" dediniz. "Yoksa sizinle bağlantılı olduğu için mi" diye sorar askerimiz.

Ve sormalıdır da...

Saldırının arasındaki güç ile ilgili bizim kanıtlarımız ise yarına.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.