HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Diyarbakır'da kilise-ev faktörü!

01.02.2016 00:00:00


İstanbul'da Pazar günü sona eren 20. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda (EMITT) Diyarbakır standında görüştüğüm bir genç kardeşimiz, Diyarbakır'da huzur kalmadığını altını çizerek ifade ederek, "imkânı olsa kentte kalmayacağını" belirtti. 
Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 2 Aralık'tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağı 61. gününe girdi. Öğrendiklerimize göre sıkıntı sadece Sur'la sınırlı değil. Sur'da yaşananlar Sur dışındaki yüz binlerce Diyarbakırlıyı etkilemiş, etkilemeye devam ediyor. 40 bine yakın Diyarbakırlı akrabalarına sığınmış... 
Diyarbakır, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun en güzel kenti...  Bu nedenle geçen yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edildi. Hatırlatalım, listede Türkiye'den 15 ören yeri ve tarihi eser bulunuyor. Dünyada ise yaklaşık 1030 doğal alan, tarihi eser ve ören yeri yer alıyor. Hatırı sayılır sayıda gezgin, sırf bu listeyi dikkate alarak dünyayı dolaşıyor. Diyarbakır tam da bu işin ekmeğini yiyecekken, terörle sarsıldı. Kentte surların hemen dışındaki Greenpark Oteli karakola döndü. Mitannia, Hilton, Kervansaray otelleri ise kapalı. 
Görüştüğüm Diyarbakırlı genç, "Başımıza ne geldiyse, UNESCO'dan sonra geldi" diyerek, meseleye oldukça ama oldukça farklı bir açıdan bakıyor!


Kilise evlerle döşenen yollar


Diyarbakır'a bugüne kadar iki kez gittim. İlk kez Nisan 2009'da gitmiştim. O zaman dağlarda terör vardı ama şehir merkezinde gündem farklıydı. Sur İlçesi'nde iki kilise ev tespit etmiştim. Dahası Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı da Sur'daki eski kiliseleri restore ettiriyordu. 
Tespit ettiğim kilise evlerinden biri Süryanilere ait Meryem Ana Kilisesi'nin yanı başındaydı. Kilisenin yanı başında kilise evi açmak bana tuhaf gelmişti. İçeri girdiğimde çok sayıda Kürtçe İncil dikkatimi çekmişti. Türk olan papazla da konuşmuştum, gençlerin ilgisinden memnun olduğunu söylemişti. Bu yaşananları o dönem geniş bir haber çalışmasıyla Yeni Mesaj'da aktarmıştık. Diyarbakır'da o süreçte yaşananların bugünü etkilememesi mümkün değil! Ne kadar etkilediğini ise sosyologlar araştırıp ortaya koymalı. 
İkinci ziyaretim Ekim 2012'deydi. O ziyarette iş dünyasıyla konuşmuştum. Gençlerin işsiz olduğunu, devletin ve özel sektörün kente yatırım yapmadığını aktarmışlardı bize. 
Diyarbakır maden açısından zengin bir il... Petrolü ve zengin mermer kaynakları da var. Diğer madenler de bolca ama bunlardan Diyarbakırlı yararlanamıyor. Haliyle Diyarbakırlı yaşadığı kentte iş bulamıyor, başka şehirlere göç ediyor. 
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, "Avrupa Birliği'nin yolu Diyarbakır'dan geçer" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakanken 'Kürt sorunu' ifadesini ilk kez Diyarbakır'da seslendirmişti. Mevcut hükümet daha sonra Diyarbakır'ı BOP'un merkezi ilan etmişti. Yaşanan süreç de bunun devamı... Gelinen noktada Diyarbakırlı bile bu güzel kentte yaşamak istemiyor. Yoksa Diyarbakır da, Büyük İsrail'e mi hazırlanıyor?
 
Recep Bahar / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.