HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Sakık, PKK'nın silah deposunu gösterecekmiş

22.09.2005 00:00:00
Yıllarca terör örgütü PKK'nın eylemlerini yönlendiren Şemdin Sakık ile kardeşi Arif Sakık, mahkemeye dilekçe vererek PKK'nın silah deposunu gösterebileceklerini iddia etti.

Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için böyle bir girişimde bulundukları belirtilen Sakık kardeşler dilekçelerinde, "bizi, Hatay'daki Amanos Dağları'na götürün. PKK'nın oradaki iki silah deposunu gösterelim" dedi. Dilekçenin ulaştığı mahkeme, Şemdin ve Arif Sakık kardeşlerin Amanos dağlarına götürülüp götürülemeyecekleri konusunun bildirilmesi için Jandarma Kamutanlığı'na yazı yazdı.Bir dönem PKK'nın Abdullah Öcalan'dan sonra gelen ikinci adamı olan Şemdin Sakık, yargılanması sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yasadan yararlanma talebi reddedildiMüebbet hapse mahkum olan Şemdin Sakık'ın, Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için yaptığı başvuru 10 şubatta reddedilmişti.Güneydoğu'da 191 silahlı eylemde, başta Bingöl'de 33 erin şehit edilmesi olmak üzere çoğunluğu güvenlik güçlerinden oluşan 256 kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulan Şemdin Sakık, Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak için iki yıl önce İçişleri Bakanlığı'na başvurmuştu. 10 şubat 2005'te gelen cevapta Şemdin Sakık'ın talebi reddedilirken, kararda 'her ne kadar örgütün çökertilmesine yardımcı olsa da Sakık'ın, merkez komite üyeliğinin yanısıra örgütün sözde merkez komutanlığı görevini yaptığı, verdiği emir ve talimatlar doğrultusunda yüzlerce insanın ölümünden direkt sorumlu olduğu' belirtilerek Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanamayacağı yer almıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.