HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Terörle bir yere varmak

04.10.2001 00:00:00
Her terör eyleminin arkasından, teröristlere nasihat çekmek, ülkemizde adet olmuştu. Yetkililer yıllarca bıkmadan, usanmadan aynı nasihatı, aynı cümlelerle tekrar ettiler. Nasihatın özü şu; "Terörle bir yere varılmaz, adalete teslim olun". Gerçekten terörle hiçbir yere varılmıyor mu? Varılmıyorsa, niçin teröre başvurulur, niçin teröre destek verilir? Bütün bunlar boşuna mı yapılıyor?

Evet, törörle bazı hedeflere, hem de büyük hedeflere varılır. Çok eskiye değil, yakın tarihe bakınca, terörle devletlerin yıkıldığını ve terör örgütlerinin devletler kurduğunu görürüz. Örnek mi istiyorsunuz? İşte ABD, işte İsrail. Bu iki devletin temelleri terörle atılmıştır. Onun içindir ki, ABD ve İsrail'de terör kaçınılmazdır.

Bazıları, ABD'ye yapılan son saldırıyı kastederek, "ABD terörle yeni tanıştı" diyor. Çok yanlış bir söz. Bunu söyleyenler, herhalde ne ABD'nin tarihini biliyor, nede ABD'yi tanıyor. ABD dört devlet başkanını teröre kurban vermiş bir ülkedir. 1900 yılında ABD başkanı Mc Kinley, terör saldırısıyla hayatını kaybeden başkanlardan ilkiydi. Sonuncusu ise John Kennedy oldu. John Kennedy üstü açık bir araba ile halkı selamlarken Oswald adlı bir terörist tarafından kurşunlandı. Daha sonra Oswald'da öldürülerek olay karanlığa gömüldü. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen Başkan Kennedy'i kimin vurduğunu ortaya çıkaramayan ABD, ikiz kuleler vurulur vurulmaz, hemen faili ilan etti. Sizce manidar değil mi?

Söylenenlerin tam aksine ABD, terörle yeni tanışmıyor. Yıllardır terörle kucak kucağa yaşıyor. Dahası, ABD'nin dünya üzerinde tanımadığı, bilmediği hiç bir terör örgütü yoktur. Çünkü ABD, dünyanın çeşitli bölgelerindeki çıkarlarını bu örgütler vasıtasıyla koruyor. Bundan dolayıdır ki, terör örgütlerine, yeri geldiğinde, dünya devletlerinin gözüne baka baka yardım etmekten çekinmez. Ne de olsa süper güç, kimse bir şey diyemiyor.

Esasen ABD denilince akla terör gelir. Çünkü ABD tarihi, dünyada eşi ve benzeri görülmemiş terör eylemeleriyle doludur. Geçen sene New York'ta açılan 'şahit' isimli bir fotoğraf sergisi, bu gerçeği biraz olsun ortaya koyması bakımından çok önemlidir. Sergi, Amerikan tarihindeki terör eylemlerinden bazılarını gösteren fotoğraflardan oluşuyordu. Sergideki fotoğraflardan iki tanesi şöyle idi: Yakılarak, işkence edilerek öldürülen bir zencinin fotoğrafını posta kartı olarak bir yakınına postalayan kişi, fotoğrafa şu notu düşüyordu: "Bu bizim dün akşamki ızgaramızdı, ben fotoğrafın sol tarafındayım". Yine sergide, öldürülmeden önce işkence edilen bir zenginin fotoğrafının altına "bu bizim geçen günkü avımızdı" yazılan ve postalanan bir fotoğraf yer alıyordu.

Ya Kızılderililer'e yapılanlar? "En iyi Kızılderili ölü olandır" sloganıyla kadın, çocuk, yaşlı demeden önlerine gelen Kızılderililer'i katleden kimlerdi? Amerikalılar değil mi? Bügün ABD'nin çeşitli depo ve raflarında 600 binden fazla Kızılderili kafası saklanmaktadır. Bugünkü ABD başkanı Bush'un babası olan Bush, kolejde okurken 'Kurukafa' adlı bir örgüt kurmuş ve Kızılderili soykırımına direnen Apaçi reisi Geranimo'nun kafasını ele geçirmiş, kendi koleksiyonuna koymuştur.

İşte ABD tarihi bu, ABD'nin bugün başınada bulunan başkan Bush'un babasının zihniyeti de bu. Şimdi siz gelin, "ABD terörle yeni tanıştı, onun için terörizme karşı haklı bir savaş açtı, terörizmi dünya üzerinden silecek, biz de ona destek olalım" deyiniz. Biz diyemiyoruz. Biz şunu diyoruz: "ABD'nin terör konusunda dünyaya yapacağı en büyük iyilik, terörü terk etmesidir". Yine şunu diyoruz: "Terörle bir yere varılmazın arkasına sığınmayalım, terörü yol ve yöntem olarak benimseyenlerin vardıkları hedefleri görelim".
 
M. Hilmi Yıldırım / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.