HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Ramazan Bayramımız kutlu olsun

13.05.2021 00:00:00
'Ramazan Bayramımız kutlu olsun' seslendirme dosyası:
Bugün itibariyle Mübarek Ramazan-ı Şerif ayının sonuna gelmiş ve Bayram'ın şerefine ulaşmış bulunmaktayız. Pandemi gölgesi altında geçecek olan Ramazan Bayramının milletimizin birliğine-beraberliğine, umuda dair yeni kapıların aralanmasına vesile olmasını, sağlıklı ve aydınlık geleceklere kavuşulmasını niyaz ederiz.

Bildiğiniz gibi Ramazan Bayramının ilk günü oruç tutmak haramdır. Bugün çoluk çocuk ev ahalisiyle imkanlarımız nispetinde sofralar kurulmalı, bayram sevincini israf etmeden yemek içmekle, muhabbetler geçirmeliyiz.

Aman, aşırıya kaçmadan, mideleri abur cubur şeylerle doldurmamaya dikkat edelim. Beslenme konusunda sağlıksız ve yanlış yeme içme seanslarına dönmemeye dikkat edelim. Ki orucun açlığıyla ve faziletiyle elde edilen safiyeti hemen kaybetmeyelim.

Evet, maalesef eski bayramlar gibi çocuklar büyüklerin elini öpüp harçlık alamayacak, bayram yerlerinde salıncaklar sallanmayacak, büyüklerimizin elleri öpülüp duaları alınamayacak. Komşular akrabalar birbirine gidip bayramlaşamayacak, bayram şekeri bayram simitleri ikram edilemeyecek.

Son dönemlerde bırakın sağ olanlarla, ölülerimizle dahi aramız açıldığından, bayramdan bayrama yapılabilen kabir ziyaretleri de yapılamayacak. 

Ama her şeye rağmen "Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat" olan, her anı kıymet biçilemeyecek kadar değerli olan, bu mübarek Ramazan ayından sonra yapılması gereken çok ciddi bir muhasebedir.

Gönüllere kapanma mümkün olmadığına göre, gönülde bayram sevinciyle alakalı eylemler yapılabilir.

Çünkü her işin arkasından ve önünden yapılan muhasebe, o konudaki eksiklerin tamamlanmasına, tedbirlerin alınmasına, sırların meydana çıkmasına, yeni ufuklara ulaşılmasına vesile olur…

Ramazan ayı ile birlikte tutulan oruçların, kılınan teravihlerin, verilen zekâtların ve yapılan diğer ibadetlerin insan psikolojisine yansımalarını açık ve net olarak görmekteyiz. Bu yansımalar mutlak manada olumlu yansımalardır.

İstatistikler göstermektedir ki; diğer aylara nazaran Ramazan ayında işlenilen suç oranlarında çok ciddi azalma söz konusudur.

Azalan suçlarla birlikte toplumdaki kötülükler, yerini iyiliklere bırakmaktadır. İnsanlar ikili ilişkilerin her türlüsünde daha sabırlı ve daha güzel davranışlar sergilemekte, ikili ilişkilerinde daha hassas davranmakta, böylece toplumsal huzura katkı sağlamaktadır. Şöyle herkes kendi etrafındaki kimselere ve kendi davranışlarına bir baksın! İyiliğin ve sabrın daha egemen olduğu bir toplum yapısının oluştuğunu görecektir.

Ramazan ayındaki toplumsal huzurun kaynağı bu ayda yapılan ibadetlerdir. Bu ayda elde edilen huzur ortamının devamını istiyorsak, ibadet yoğunluğunu elden bırakmamak gerekmektedir. Elbette bu ayda Allah'ın özel bir rahmet tecellisi olduğu mutlaktır. Bu ayın kendine mahsus tecellilerinin yansımaları farklıdır. Ancak elde edilen güzelliklerin kaybedilmemesi birazda biz kulların elindedir.

Şimdi kısmi bir muhasebe yapalım dilerseniz…

Ramazan ayında neler yapıyoruz da bazı güzellikleri yakalıyoruz;

Oruç tutuyoruz.

Kılınan teravihlerle namazlarımızı artırıyoruz.

Hayır, hasenatta bulunuyoruz. Daha sabırlı olmaya gayret ediyoruz.

Kötü söz ve davranışlarda bulunanlara karşı, sükût edip; "ben oruçluyum" deyip, kavgadan ve kötü sözlerden sakınıyoruz.

Kur'an okuyoruz, hatimler yapıyoruz…

İşte bu ve benzeri ibadetleri Ramazan ayında yaptığımız için, Allah'ın rızasını kazanıyor, dolayısıyla da gerek gönlümüze gerek de toplumumuza rahmet tecellileri yansımakla istenilen huzur ortamına kavuşmuş oluyoruz...

Peki, Ramazan ayında yapılan ibadetlere devam etsek; Âlemlere Rahmet Hazreti Muhammed (s.a.v.) Efendimizin devam ettiği Pazartesi-Perşembe oruçları, ya da önemli günlerde oruç tutsak, Kur'an okusak, namazlarımızı düzenli kılsak, yüce Peygamberimizin sünnetlerine dikkat etsek, ferdi ve toplumsal huzuru yakalayamaz mıyız? Elbette ki yakalarız.

Değerli dostlar, geliniz bu Ramazan ayını ve eriştiğimiz bayramı kendimiz için bir başlangıç kabul edelim. Kendimize ciddi bir çeki düzen verelim. Hayatımızı ibadetlerle süsleyerek, Allah'ın rızasına ermeye gayret edelim. Göreceksiniz ki hayatınız daha güzel, daha huzurlu ve daha manalı olacaktır. 
Uğur Kepekçi / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.