HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 HAZİRAN 2021, PERŞEMBE

Üç aylar: Rahmet, mağfiret, af ve kurtuluş

26.09.2001 00:00:00
Bir yılın ilk yarısından sonra "Recep Ayı" kapımıza erişti.

"Üç aylar" ilk ışıklarını "Regaib Kandili" ile gönüllerimize akıttı.

Meltem TV'de yayınlanan "Regaib Kandili özel programına" katılmak bizlere nasib oldu. Muhterem Hocalarımızın kısa ve özlü cümlelerle Regaib gecesini anlatmalarından, okunan Kur'an-ı Kerim'den, Mevlid-i Şerif ve kasidelerden duygulandık, feyizyab olduk.

- Üç aylar bir müjde,

- Üç aylar rahmet bulutlarının başımız üzerindeki şemsiyesi,

- Üç aylar bereket, huzur ve nurların sağanak sağanak ama ipek yumuşaklığında gönüllere akışı...

Resulullah (sav) buyuruyor ki, "Receb Allah'ın ayıdır. Şaban benim ayım. Ramazan ise ümmetimin ayıdır".

"Allah dört gecede hayır döker: Kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Şaban-ı Şerif'in onbeşinci gecesi ve Receb-i Şerif'in ilk gecesi".

Hadis-i şerifleri dikkatle okudunuz mu? Düşündünüz mü?

Gönül dünyanıza bakıp ümitlendiniz mi?

Receb Allah'ın ayıdır: "Şehrullah". Allah'a kul olmanın mesuliyeti içerisinde mümin bu aya nasıl değer verir.

Şaban ayı "benimdir" buyuran Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.v) hürmetine, aşkına, sevdasına, yanık ve hayran olarak sinemizi açmanın bir müjdeye koşmanın sahabi nazarıyla hayran olmanın izlerini hem de sık sık oruç tutarak Şaban ayında yaşamak ne güzel...

Allah Rasulüne; "Ben senin Şaban ayında oruç tuttuğun kadar diğer aylarda oruç tuttuğunu görmedim" diyen Ümame'nin işaret ettiği sünnete uymak ne âlâ...

"Şaban ayı girdiği vakit nefislerinizi temizleyiniz, Şaban ayında niyetlerinizi güzelleştiriniz" buyuran Alemin Fahr-i Ebedisi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) bu ilahi lütufların giriş kapısını açan formülü verdi bizlere.

Bu zamana kadar yaşadığımız hayatı önümüze koyup, nefsimiz, ailemiz, topyekün milletimiz ve İslam alemi için hayırlar açan, şerden kaçan bir olgunlukla muhasebeye yönelmenin nazik vakitleridir üç aylar.

Mesuliyetinin farkında olarak, Rabbine karşı görevlerinde, Hz. Muhammed'e (sav) karşı görevlerinde, Kur'an'a, ailesine, dostlarına, milletine karşı görevlerinde insanlık makamının "Kur'an ahlakı" ile ışık saçan aydını. Yine Kur'an-ı Kerim'in ifadesi ile nefislerine mahkum olup insanlığa, ihtirasları yüzünden kan kusturanların sınıfından, safından, nefesinden uzak kalmak yüceliğine erecek firasete kavuşan mü'mine üç aylar ilaçtır, rutbedir.

Habibullah, Resulullah Efendimiz'in ifadesiyle "amellerin alemlerin Rabbına çıkarıldığı" Şaban ayının gölgesi üzerimizdeyken:

Sahabi iman ve gayretini haykırıp bu ikrar ve coşkuyla mesuliyet, ihlas, istikamet, iyilik, günahlardan uzaklaşma, kibir, haset ve gıybete bulaşmama, nefsini kardeşine tercih edip birliğin huzurunu buram buram yayma duyguları ile Allah'ın kendisini gördüğünü, Hz. Muhammed'in (sav) yanında olduğunu hissederek gönül dostlarının, şühedanın bu huzurda şahadetini bilerek haya taneleri ile yüzü terleyen; müminlere merhametli gönül ile hayatlarını tanzim edenlere üç aylar kurtuluştur, hayırlara vesiledir.

Üç ayların milletimiz ve tüm İslam alemine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.
 
Feyyaz İnanç / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.